După 8 ani de pauză, România se califică pentru Campionatul European din 2016

1

media_144459354362375700

România a învins în Insulele Feroe cu 3-0 şi s-a calificat la Campionatul European din 2016, care va fi găzduit de Franţa. Va fi prima prezenţă la un turneu final după 8 ani de pauză.

Începutul a fost perfect pentru România, care puncta în minutul 5 prin Constantin Budescu. Jucătorul de la Astra şuta perfect la colţul lung de la marginea careului, poziţie centrală, după ce a primit o pasă laterală inteligentă pe jos din partea lui Raţ.

Pe final de prima repriză, pe o ploaie torenţială, Budescu şi-a încercat norocul cu un şut centrare de pe flancul drept, chiar în apropierea liniei de margine.

S-a dovedit o idee mai mult decât inspirată, pentru că mingea a intrat în plasă, mângâind puţin şi bara transversală, reuşita fiind una de excepţie.

2-0 la pauză şi la 45 de minute de… EURO 2016.

După pauză, Maxim a punctat pentru 3-0 în minutul 83. Acesta intrase în partea secundă în locul lui Torje şi a finalizat în poziţie de 1 la 1 cu portarul, după o fază combinativă frumoasă a jucătorilor noştri.

3-0 şi România merge la un turneu final după 8 ani de aşteptare, ultima dată fiind prezenţi în 2008, tot la Europene.