Prim-ministrul Victor Ponta a premiat câștigătorii competiției „Şcoala europeană” 2014

scoala_europeana 2014 [640x480]

Prim-ministrul Victor Ponta şi ministrul Educaţiei Naţionale, Remus Pricopie, au premiat marţi, 20 mai, la sediul Guvernului României, 65 de unităţi de învăţământ, câștigătoare ale competiţiei „Şcoala Europeană” 2014.

La eveniment au participat şi doamna Angela Filote, şefa Reprezentanţei Delegaţiei Comisiei Europene în România, președinţii Comisiilor parlamentare de Învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport, Ecaterina Andronescu și Angel Tîlvar, ministrul Fondurilor Europene, Eugen Teodorovici, ministrul Afacerilor Externe, Titus Corlăţean, elevii, profesorii, directorii şi coordonatorii de proiecte din şcolile care au primit distincţia.

Reprezentanţii unităţilor de învăţământ preuniversitar premiate au primit o diplomă şi o plachetă, precum şi un premiu de 5.000 lei, sumă care va fi utilizată pentru dotarea şcolilor cu materiale necesare bunei desfăşurări a activităţii didactice.

În cadrul celei de-a XI-a ediţii a competiţiei pentru obţinerea certificatului „Şcoală Europeană”, care s-a desfăşurat, în acest an, sub înaltul patronaj al Parlamentului European, s-au înscris 117 unităţi de învăţământ din 35 de judeţe şi din municipiul Bucureşti.

Competiţia „Şcoala Europeană” se adresează unităţilor de învăţământ preuniversitar care au fost şi sunt implicate în programele europene din domeniul educaţiei şi formării profesionale. Pentru stabilirea câştigătorilor sunt evaluate criterii precum calitatea şi coerenţa managementului şcolii, reflectat în documentele manageriale, dar şi impactul pe care activităţile derulate în proiectele europene le-a avut asupra culturii organizaţionale și a ethosului şcolii.

Competiţia „Şcoala Europeană” a fost lansată de MEN, în 2004, ca semn al recunoaşterii contribuţiei şcolilor româneşti la sprijinirea eforturilor României de integrare în Uniunea Europeană. Competiţia este recunoscută de instituţiile europene ca un bun exemplu de susţinere şi valorizare a parteneriatelor şcolare dezvoltate în cadrul programelor europene din domeniul educaţiei şi formării profesionale.

La cele 11 ediţii anterioare (2004-2014) au participat 1.562 de unităţi de învăţământ din toate judeţele ţării. Dintre acestea, 376 au primit certificatul şi trofeul „Şcoala Europeană”. Odată obţinut, certificatul este valabil pentru o perioadă de trei ani, după care şcoala trebuie să candideze din nou pentru a-şi reconfirma titlul. În acest sens, trebuie să dezvolte în continuare noi proiecte de parteneriat cu alte şcoli din U.E., iar managementul şcolii trebuie să fie unul coerent şi performant, centrat pe dezvoltarea dimensiunii europene a educaţiei.

LISTA unităţilor de învăţământ preuniversitar declarate câştigătoare în cadrul competiţiei naționale “ŞCOALĂ EUROPEANĂ”

       – ediția 2014-

 

Nr. crt.  

JUDEŢ

 

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT

PUNCTAJ OBŢINUT
1 Vaslui Şcoala Gimnazială „Constantin Parfene” Vaslui 179
2 Buzău Seminarul Teologic Ortodox „Chesarie Episcopul” Buzău 178
3 Vaslui Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Vaslui 176
4 Neamț Liceul cu Program Sportiv Roman 169
5 Cluj Liceul Tehnologic Special pentru Deficienţi de Auz Cluj-Napoca 167
6 Caraş-Severin Colegiul Economic al Banatului Montan Reşiţa 166,5
7 Caraş-Severin Colegiul Naţional „Traian Lalescu” Reşiţa 166
8 Maramureș Colegiul Economic „Nicolae Titulescu” Baia Mare 164,5
9 Vaslui Colegiul Tehnic „Marcel Guguianu” Zorleni, jud. Vaslui 163
10 Caraş-Severin Şcoala Gimnazială nr. 2 Reşiţa 160,5
11 Bacău Colegiul Național „Vasile Alecsandri” Bacău 160
12 Botoşani Şcoala Gimnazială nr. 10 Botoşani 159
13 Prahova Colegiul Naţional „Nichita Stănescu”

Ploieşti

156
14 Teleorman Liceul Teoretic Zimnicea 155
15 Botoşani Şcoala Gimnazială nr. 11 Botoşani 154
16 Giurgiu Școala Gimnazială nr.7 Giurgiu 152,5
17 Cluj Liceul Special pentru Deficienți de Vedere Cluj-Napoca 152
18 Gorj Colegiul Tehnic nr.2 Târgu.Jiu 151
19 Suceava Şcoala Gimnazială nr.10 Suceava 151
20 Hunedoara Colegiul Economic „Hermes” Petroșani 150
21 Brașov Colegiul de Științe „Grigore Antipa” Brașov 149
22 Prahova Liceul Tehnologic de Servicii „Sfântul Apostol Andrei” Ploiești 149
23 Iași Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri” Iași 148
24 Tulcea Colegiul Tehnic „Henri Coandă” Tulcea 148
25 Sibiu Liceul Teoretic „Onisifor Ghibu” Sibiu 147
26 Gorj Şcoala Gimnazială „Constantin Săvoiu” Târgu Jiu 146,5
27 Vaslui Școala Gimnazială nr. 1 Draxeni 146,5
28 Botoşani Şcoala Gimnazială „Grigore Antipa” Botoşani 146
29 Iași Școala Primară „EUROED” Iași 146
30 București Colegiul Național „Elena Cuza” București 143
31 Botoşani Liceul „Regina Maria” Dorohoi 142
32 Dolj Colegiul Național Economic ,,Gheorghe Chițu” Craiova 141,5
33 Suceava Colegiul Tehnic ,,Petru Mușat ” Suceava 141,5
34 Cluj Colegiul Tehnic ,,Ana Aslan” Cluj-Napoca 141
35 Hunedoara Colegiul Tehnic „Matei Corvin” Hunedoara 141
36 Suceava Colegiul Național de Informatică ,,Spiru Haret ” Suceava 141
37 Gorj Şcoala Gimnazială „Alexandru Ştefulescu” Târgu Jiu 140,5
38 Neamț Colegiul Tehnic „Danubiana”Roman 139
39 Arad Colegiul Naţional „Vasile Goldiş”Arad 138,5
40 Olt Colegiul Național „Ion Minulescu” Slatina 138
41 Cluj Școala Gimnazială Viișoara 138
42 Iași Liceul Teoretic de Informatică „Grigore Moisil” Iași 138
43 Bacău Școala „Alexandru Ioan Cuza” Bacău 137
44 Bihor Colegiul Naţional „Samuil Vulcan” Beiuş 137
45 Iași Colegiul Național „Mihai Eminescu”Iaşi 137
46 Neamț Școala Gimnazială nr. 5 Piatra-Neamţ 137
47 Cluj Școala Gimnazială „Constantin Brâncuși” Cluj-Napoca 136
48 Dâmbovița Liceul Tehnologic Voinești 135
49 Dolj Școala Gimnazială Ghindeni 135
50 Iași Liceul Pedagogic „Vasile Lupu” Iaşi 135
51 Suceava Liceul cu Program Sportiv Suceava 135
52 Brăila Grădiniţa cu program prelungit nr.2 Brăila 134
53 Cluj Şcoala de Agenți de Poliție „Septimiu Mureșan” Cluj-Napoca 134
54 Bacău Colegiul Național „Ferdinand I” Bacău 133
55 Bihor Colegiul Tehnic „Andrei Şaguna” Oradea 129
56 Dolj Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară Craiova 129
57 Călărași Colegiul Agricol „Sandu Aldea” Călărași 128
58 Dâmbovița Liceul Teoretic „I.L. Caragiale” Moreni 128
59 Suceava Colegiul Național ,,Mihai Eminescu” Suceava 127
60 București Școala Gimnazială „Anastasia Popescu” București 127
61 Iași Școala „Bogdan Petriceicu Hașdeu” Iași 127
62 Dolj Liceul „Traian Vuia” Craiova 127
63 Iași Colegiul Tehnic „Gheorghe Asachi” Iași 127
64 București Colegiul Național „Ion Creangă” București 127
65 Dolj Colegiul Național „Elena Cuza” Craiova 127

 

Citește și