Germania: Chelsea Londra a câştigat Liga Campionilor

12

Formaţia Chelsea Londra a câştigat Liga Campionilor pentru prima oară în istorie, în urma victoriei obţinută, sâmbătă, la Munchen, în faţa echipei Bayern Munchen, scor 5-4 (0-0, 1-1), după executarea loviturilor de departajare.
•    În primele 90 de minute de joc, pentru Bayern a marcat Thomas Muller, în minutul 83, iar pentru Chelsea a înscris Didier Drogba ’88.
•    În minutul 95, Arjen Robben a ratat o lovitură de la 11 metri, acordată după un fault al lui Drogba asupra lui Ribery.
•    Arjen Robben este al treilea jucător care ratează un penalti într-o finală de Liga Campionilor, după Scholl (2001) şi Xabi Alonso (2005).
•    La loviturile de departajare pentru Bayern au marcat Lahm, Gomez şi Neuer şi au ratat Olici şi Schweinsteiger.
•    Pentru Chelsea au înscris Luiz, Lampard, Cole şi Drogba şi a ratat Mata.
•    Bayern Munchen: Neuer – Lahm, Timoşciuk, Boateng, Contento – Schweinsteiger, Kroos – Robben, Muller (Van Buyten ’86), Ribery (Olici ’96) – Gomez. Antrenor: Jupp Heynckes
•    Chelsea: Cech – Bosingwa, Luiz, Cahill, Cole – Mikel, Lampard – Kalou (Torres ’84), Mata, Bertrand (Malouda ’73) – Drogba. Antrenor: Roberto Di Matteo
•    Meciul a fost arbitrat de Pedro Proenca, ajutat de asistenţii Bertino Miranda şi Ricardo Santos. Asistenţii suplimentari au fost Manuel De Sousa şi Duarte Gomes, arbitru de rezervă fiind desemnat spaniolul Carlos Velasco Carballo.