Parohia Ortodoxă Română “Sf. Nectarie Taumaturgul” – Coslada, într-un nou veșmânt grafic

De curând a apărut broşura de prezentare a parohiei noastre, într-un nou veşmânt grafic. Sub titlul: Parohia Ortodoxă Română “Sf. Nectarie Taumaturgul” – Coslada – Mărturii misionare, materialul tipărit este o formă de prezentare a parohiei noastre, în limbile română, spaniolă şi engleză, cuprinzând, pe lângă câteva repere istorice privind Spania, ţara noastră de adopţie, în general, şi Coslada în special, detalii referitoare la activitatea misionară a parohiei, în scurta ei istorie de patru ani şi jumătate, precum şi un bogat colaj fotografic, cu imagini de la cele mai importante activităţi.

Ideea acestei iniţiative a venit din nevoia de a arhiva într-un material tipărit activitatea misionară a Bisericii noastre Ortodoxe pe tărâm iberic, dar şi o formă de a ieşi în întâpinarea celor care doresc să cunoască mai multe despre viaţa noastră comunitară, spanioli, şi nu numai.

Comments are closed.

  • Occidentul românesc: Sărbători Fericite de Paște felicitare Paste

    Publicația în limba română Occidentul românesc transmite partenerilor, colaboratorilor, tuturor prietenilor și cititorilor, românilor din Spania și de pretutindeni, cele mai…

  • Vavila Popovici: Ciocoflendurii zilelor noastre 81bedbc37c2add02ab4e046340fc1621

    “De două slăbiciuni cred că am suferit: De lipsa de încredere în virtuțile neamului și de ușurința cu care străinătatea era imitată. Poporul a fost împilat, despoiat și silit în multe rânduri să se îmbrace în hainele unor culturi nepotrivite firii sale”…

  • PSD Diaspora te pregătește pentru viitor PSD Diaspora te pregateste pentru viitor [640x480]

    Astfel de cursuri de specializare se vor desfășura în Italia, Spania, Belgia sau Austria, unde există comunități de români numeroase și puternice, dar și unde organizațiile PSD Diaspora sunt printre cele mai active și implicate în viața comunităților…